Trzecia edycja Dni Krytyki Filmowej w Gdyni miała pierwotnie odbyć się w marcu 2020 – niestety ze względu na lockdown została przeniesiona na jesień i odbędzie się w wersji pandemicznej.

Celem przeglądu jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności jednocześnie możliwość wymiany poglądów na temat sztuki filmowej. Formula przeglądu ma zachęcać do świadomego odbioru dzieła filmowego i jego krytycznego oglądu, polemiki i twórczego dyskursu z krytykami. W przeglądzie co roku prezentowane sie wybitne tytuły kina autorskiego, które zostały nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, takich jak Cannes, Berlinale, Wenecja, zdobyły Europejskie Nagrody Filmowe czy sięgnęły po Oskary.

Podczas najbliżej pandemicznej edycji wydarzenia, ze względu na obostrzenia strefy czerwonej, w której znajduje się Gdynia ilość miejsc na sali kinowej będzie ograniczona do 25% jej pojemności.

Pokazy filmowe odbywać się będą w Gdyńskim Centrum Filmowym – w sali Goplana oraz w Konsulacie Kultury. Wybrane tytuły będą dostępne również online.

Dyskusje krytyków, dziennikarzy i filmoznawców na temat prezentowanych filmów odbędą się jedynie w wersji online. Nie odbędą się niestety zaplanowane wcześniej warsztaty krytyki filmowej dla szkół.

Dyrektor Programowa:

Anna Kądziela-Grubman

Relacja z poprzedniej edycji przeglądu:

Plakaty poprzednich edycji:

Partnerzy: