Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich wydarzeń jak Sopot Film Festival czy Kino Letnie w Orłowie zaprasza na IV edycją przeglądu filmowego Dni Krytyki Filmowej w Gdyni. Wydarzenie, które pierwotnie miało odbyć się w kwietniu, przez pandemię ostatecznie realizowane będzie w dniach 26-29 października 2021. W tym roku pokazy odbędą się przede wszystkim w kinie.

Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji na temat sztuki filmowej. Formuła przeglądu ma zachęcać do świadomego odbioru dzieła filmowego i jego krytycznego oglądu, polemiki i twórczego dyskursu z krytykami. 

W przeglądzie co roku prezentowane są wybitne tytuły kina autorskiego prezentowane na najważniejszych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, takich jak Cannes, Berlinale, Wenecja i Gdynia. W tym roku będę to również świetne filmy, które przez pandemię krócej można był oglądać w kinach. Będą to: „Sweat” najnowszy film Magnusa von Horna, który był jedynym polskim filmem w oficjalnej selekcji ubiegłorocznego Cannes oraz zdobywcą Srebrnych Lwów na ubiegłorocznej onlinowej wersji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, opowiadający o kilku dniach z życia internetowej influencerki; „Śniegu już nigdy nie będzie” ostatni film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, który miał swoją premierę na ubiegłorocznym Festiwalu w Wenecji i był polskim kandydatem do Oscara; grecki film „Niepamięć” w reż. Christosa Nikou, również prezentowany na Festiwalu w Wenecji, współczesna i jednocześnie wybiegająca w przyszłość opowieść o epidemii amnezji. W programie również dwa bardzo mocne tytuły – francusko-meksykański „Nowy porządek” Michela Franco, wstrząsająca, dystopijna wizja przyszłości społecznej rewolty, która nagrodzona została Srebrnymi Lwami na ubiegłorocznym Festiwalu w Wenecji oraz „Berlin Alexanderplatz” hipnotyzująca, kryminalna opowieść o nielegalnym imigrancie z Afryki, który przekracza kolejne kręgi przestępczej stolicy Niemiec, prezentowana w konkursie głównym Berlinale oraz nominowana w czterech kategoriach do Europejskich Nagród Filmowych. Z nowości przedpremierowo zaprezentowany zostanie nowy film Łukasza Grzegorzka „Moje wspaniałe życie”, za który otrzymał nagrodę za reżyserię na tegorocznym FPFF w Gdyni, historia o dorosłej kobiecie, która nie chce być już grzeczną dziewczynka, wspaniale zagrana przez Agatę Buzek.

„Dni Krytyki mają być przestrzenią do rozmów nie tylko o kinie ale też świecie i tematach, które w tych filmach są poruszane. Zaprezentujemy sześć świetnych filmów pełnometrażowych, o których będziemy rozmawiać ze znawcami kina – krytykami i dziennikarzami. Gośćmi przeglądu będą dziennikarki Magdalena Felis i Małgorzata Muraszko orazkrytycy filmowi Łukasz Maciejewski i Błażej Hrapkowicz. Wszystkie pokazy oraz spotkania odbędą się w tradycyjnej formie w sali kinowej. Tylko niewielka część programu dostępna będzie online – mówi Anna Kądziela-Grubman,Dyrektor Programowa Stowarzyszenia i pomysłodawczyni przeglądu.

Pokazy filmowe i dyskusje odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wybrane filmy będą dostępne równolegle za pośrednictwem naszej strony.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdyni. Partnerzy przeglądu: Gdyńskie Centrum Filmowe.

Dyrektor Programowa:

Anna Kądziela-Grubman

Filmowy spot przeglądu:

Materiały promocyjne:

Plakaty poprzednich edycji:

Partnerzy: