Warsztaty Skrytykuj.pl

Zapraszamy serdecznie na bezpłatne warsztaty krytyki filmowej organizowane w gdyńskim Konsulacie Kultury w ramach kampanii Skrytykuj.pl podczas II Dni Krytyki Filmowej w Gdyni.

Podczas warsztatów młodzież obejrzy i skonfrontuje ze sobą wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych polskie filmy krótkometrażowe. Pokażemy m.in. jak pisać o filmie, jak przeprowadzić wywiad z twórcą, jaką rolę odgrywa dźwięk w filmie. Na warsztat weźmiemy: „Dzień babci” Miłosza Sakowskiego, „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy, „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, „Deer Boy” Katarzyny Gondek, „Jerry’ego” Romana Przylipiaka, a także „Amerykański Sen” Marka Skrzecza. 

Udział w warsztatach może stanowić istotny element przygotowań do startu w konkursie „Skrytykuj!” oraz Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej., organizowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

Warsztaty odbędą się w III turach (jedna grupa może zapisać się tylko na jedną z nich): 

  • I tura – 3.04.2019 r. (środa), w godz. 8:45 – 11:30 – skonfrontujemy „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej oraz „Amerykański Sen” Marka Skrzecza
  • II tura – 3.04.2019 r. (środa) w godz. 12:00 – 14:45 – przeanalizujemy  „Jerry’ego” Romana Przylipiaka oraz „Deer Boy” Katarzyny Gondek
  • III tura – 4.04.2019 r. (czwartek) w godz. 9:00 – 11:45 – „skrytykujemy” „Dzień babci” Miłosza Sakowskiego oraz „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy, czyli filmy wyprodukowane i udostępnione przez Gdyńską Szkołę Filmową

Wszystkie spotkania poprowadzą zaprzyjaźnieni z projektem, dziennikarka filmowa – Magdalena Felis oraz krytyk filmowy – Sebastian Smoliński

W zajęciach mogą wziąć udział zorganizowane grupy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w miarę wolnych miejsc będą przyjmowane zgłoszenia indywidualne. Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy wyłącznie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. 

Wysłanie zgłoszenia nie jest jednoznaczne z przyjęciem na warsztaty. Przyjęcie zgłoszenia i potwierdzenie uczestnictwa zostanie wysłane drogą mailową najpóźniej 96 h po wpłynięciu zgłoszenia. Liczba miejsc jest ograniczona (limit miejsc na każdą turę zajęć wynosi 60).

Warsztaty odbywają się w Konsulacie Kultury, ul. Jana z Kolna 25, 81-001 Gdynia (w odległości 650 m od dworca Gdynia Główna).

Opisy omawianych filmów:

„Dzień babci” reż. Miłosz Sakowski

Tomek wyłudza pieniądze metodą „na wnuczka”. Kiedy wszystko idzie dobrze, nagle starsza kobieta demaskuje go i zamyka w mieszkaniu. Niedołężna staruszka proponuje oszustowi układ. Chłopak dostanie pieniądze, jeśli będzie udawał jej wnuka przed pracownikiem socjalnym, który przyjdzie sprawdzić, czy kobieta ma opiekę rodzin. W roli głównej Anna Dymna.

„Koniec widzenia” reż. Grzegorz Mołda

Marta pracuje w warsztacie samochodowym ojca. Jej chłopak zostaje aresztowany. Marta z ojcem starają się pomóc chłopakowi. Dziewczyna staje przed wyborem między ojcem a swoim ukochanym.

„Najpiękniejsze fajerwerki ever”, reż. Aleksandra Terpińska

Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada jeden dzień z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.

„Jerry”, reż. Roman Przylipiak

Podszywający się pod uzdrowiciela oszust zyskuje nieoczekiwaną moc kiedy przygarnia bezpańskiego psa.

„Deer Boy”, reż. Katarzyna Gondek

Rozgrywająca się na pograniczu baśni i horroru opowieść o instynktach. O pierwszym polowaniu. Film opowiadany jest zwierzęcymi dźwiękami, nie dopuszczając do słowa żadnej z uwięzionych w nim postaci. 

„Amerykański sen”, reż. Marek Skrzecz

Głuchołazy – niewielkie miasto, które w latach dziewięćdziesiątych tętniło życiem, obecnie wymiera.. W tym miejscu bez perspektyw nastoletni Szymon postanawia spełnić swoje wielkie marzenie. Chce zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu.

Kontakt w sprawie zgłoszeń na warsztaty:

Tytus Ciski, email: tytus.ciski@fina.go.pl, tel. +48 22 182 47 63

Skrytykuj.pl to kampania społeczna promująca świadomą dyskusję o kinie wśród młodzieży. Inicjatywa daje młodym ludziom możliwość wyrażenia swoich opinii o oglądanych na co dzień filmach. W ramach akcji odbywają się projekcje polskich filmów krótkometrażowych, dyskusje z krytykami filmowymi, warsztaty krytyki filmowej oraz konkursy na recenzje, których laureaci tworzą Jury Młodych na: Festiwalu Off Camera w Krakowie, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Ambasadorami kampanii są m.in.: Joanna Kulig, Mela Koteluk, Sebastian Fabijański, Arkadiusz Jakubik, którzy służą wsparciem początkującym krytykom. 

Warsztaty organizowane są przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny we współpracy ze Stowarzyszeniem Hamulec Bezpieczeństwa przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.